Viktig informasjon:

Oppdatert postbeskrivelse og utstyr patruljene trenger på de postene de skal på finner du nederst i denne saken.


Kart og tidsplan Matdagen 

Oppskrift til middag
Frityrsteking (PDF)
 

Frityrsteking:

Frityrstekingen foregår per "underleirsbokstav".

Patruljene kutter sine egne "pommes frites" og bærer de til gruppene som står under. Der gir de til lederne som står der ved gryten, og får de gitt tilbake etter.

Vi anbefaler å gå til frityrsteking når dere er ferdig med å lage potetene (og ikke vente på at burgeren blir ferdig samtidig) for da kan det bli mye kø ved frityrstekingen.

Leirområde/underleir

Gruppe

Område

kontakperson

Tlf

A

Bykle

A101

Olav Skinnarland

41917828

B

Østfold krets

B201

Ingun

92263956

C

Brønøysund

C102

Knut Ove

95847458

D

Skodje

D209

Nils Oddvar Halleland

48265190

E

Spjelkavik

D203

Jon Ivar

99628367

F

Asker

F902

Geir Dahle

92085414

G

Ål

G303

Bjørn Kåre Kaslegard

90823939

H

Ålgård

 

Gølin Tveit

97535457

Brusboksbrenner - fremgangsmåte med bilder
English Description and recipe

Se gruppeinndelingen for Matdagen her (snu skjermen for å se hele): 

 

Forbund  Krets Gruppe Patruljer Ant. i patruljen Gruppe
på matdagen 
KM Agder Bykle Fjellrev  3 2-1
KM Agder Grimstad Grimstad 13 2-3
KM Agder Mandal Flott 7 1-8
KM Agder Mandal Tusseladdene 6 3-3
KM Agder Vågsbygd Bjørnungene 2 4-9
KM Agder Vågsbygd Elg 4 4-3
KM Agder Vågsbygd Hoppeloppene 5 1-8
KM Agder Vågsbygd Rompetroll 5 2-3
KM Agder Vågsbygd rover 1 4 2-9
KM Agder Vågsbygd ørn 3 4-9
KM Agder Øvrebø Blådragene 5 3-3
KM Asker og Bærum 3. Eiksmarka 1 Hare 6 3-10
KM Asker og Bærum 3. Eiksmarka 1 Isbjørn 3 2-3
KM Asker og Bærum 3. Eiksmarka 1 Lemen 6 4-9
KM Asker og Bærum 3. Eiksmarka 1 Ulv 3 2-4
KM Asker og Bærum Asker Auriga 5 2-7
KM Asker og Bærum Asker Falk 8 3-3
KM Asker og Bærum Asker Hjort 6 4-8
KM Asker og Bærum Blakstad Bavian 5 3-6
KM Asker og Bærum Blakstad Flyveekorn 7 3-3
KM Asker og Bærum Holmen Alpakka 5 1-1
KM Asker og Bærum Holmen Elg 5 3-4
KM Asker og Bærum Holmen Gaupe 4 4-8
KM Asker og Bærum Holmen Koffertfisk 5 2-2
KM Asker og Bærum Kolsås And 7 3-12
KM Asker og Bærum Kolsås Ekorn 6 4-6
KM Asker og Bærum Kolsås Fjellrev 5 3-4
KM Asker og Bærum Kolsås Flaggermus 6 4-1
KM Asker og Bærum Kolsås Jerv 6 3-11
KM Asker og Bærum Lommedalen Hakkespett 5 1-5
KM Asker og Bærum Lommedalen Hauk/Ørn 4 2-8
KM Asker og Bærum Lommedalen Lundeugl 4 1-3
KM Asker og Bærum Lommedalen Pingvin 5 3-10
KM Asker og Bærum Slemmestad Blobfish 5 2-2
KM Asker og Bærum Slemmestad Falk 5 3-11
KM Bjørgvin 1. Os GAUPE 5 3-1
KM Bjørgvin 1. Os NESHORN 5 4-2
KM Bjørgvin 1. Os PINGVIN 6 1-2
KM Bjørgvin 1. Os UGLE 6 4-8
KM Bjørgvin 41. Bergen Elefant 4 3-11
KM Bjørgvin 41. Bergen Havørn 4 2-8
KM Bjørgvin 41. Bergen Vaskerev 6 1-7
KM Bjørgvin Alversund Fjellrev 7 1-4
KM Bjørgvin Alversund Gaupe 3 2-6
KM Bjørgvin Alversund Lama 9 1-8
KM Bjørgvin Birkeland Sau 7 3-5
KM Bjørgvin Eidsvåg Bjørn 6 1-5
KM Bjørgvin Eidsvåg Hjort 8 3-1
KM Bjørgvin Laksevåg Laksene 7 1-2
KM Bjørgvin Laksevåg Mygg 8 3-5
KM Bjørgvin Loddefjord I Ugle 7 1-7
KM Bjørgvin Morvik Vepsevåk 10 1-10
KM Bjørgvin Nordås Falk 5 3-10
KM Bjørgvin Rolland Iskløver 6 2-2
KM Bjørgvin Steinsvik Honningbiene 8 4-1
KM Bjørgvin Steinsvik Veps 4 1-5
KM Buskerud Kongsberg Ekorn 5 1-11
KM Buskerud Kongsberg Pinnsvin 3 1-11
KM Buskerud Kongsberg Puma 6 2-3
KM Buskerud Mjøndalen Dompap 7 3-11
KM Buskerud Sandsvær Ørn 11 1-6
KM Buskerud Ål Fjellgeit 4 2-6
KM Buskerud Ål Fjellrev 4 1-8
KM Buskerud Ål Fjellryper 4 3-11
KM Buskerud Ål Fjellvåk 6 1-7
KM Buskerud Åssiden Gullfisk 5 3-4
KM Buskerud Åssiden Phønex 7 2-3
KM Buskerud Åssiden Rosa Panter 5 3-12
KM Finnmark Alta Gutta Krutt/Folket 5 3-12
KM Finnmark Alta Nystekte Beiken 5 4-1
KM Finnmark Alta Villdyrene 4 3-2
KM Haugaland 13. Haugesund Mår 5 3-2
KM Haugaland 15. Haugesund Sel 4 3-11
KM Haugaland Bokn Lubbesild 7 2-4
KM Haugaland Bokn Pigghå 7 2-2
KM Haugaland Bokn Steinbit 4 3-10
KM Haugaland Bremnes Kobbe 7 4-4
KM Haugaland Bremnes Steinbit 6 2-8
KM Haugaland Etne Dovendyr 9 1-10
KM Haugaland Førre Jerv Førre 8 2-2
KM Haugaland Førre Pinnsvin Førre 10 1-6
KM Haugaland Førre Rover Førre 9 2-8
KM Haugaland Haugesund I Isbjørn 3 3-6
KM Haugaland Husnes Ugla 7 2-9
KM Haugaland Kopervik hauk 5 1-3
KM Haugaland Norheim Gaupe 9 1-6
KM Haugaland Odda Bjørn 7 4-3
KM Haugaland Rossabø I Ekorn 8 2-1
KM Haugaland Rossabø I Hjort 8 2-3
KM Haugaland Sand Sand 1 4 3-12
KM Haugaland Skjold Hjort 4 1-11
KM Haugaland Skjold Lyng 5 3-5
KM Haugaland Suldal Hjort 8 2-5
KM Haugaland Suldal Rådyr 5 1-7
KM Haugaland Suldal Tiur 5 2-2
KM Haugaland Torvastad Elglaks 4 4-9
KM Haugaland Torvastad Fresas 9 1-9
KM Haugaland Vats Jerv 7 1-4
KM Haugaland Vea Unicorn 9 3-10
KM Haugaland Vikebygd Hubro 10 2-5
KM Haugaland Vikebygd Kattugle 8 3-6
KM Haugaland Vikebygd Toppmeis 9 4-5
KM Helgeland Brønnøy All inclusive 11 2-3
KM Helgeland Brønnøy Brønnøyvandrere 8 4-3
KM Helgeland Dønna Dønna 9 3-1
KM Helgeland Herøy Herøy Grågås 8 4-5
KM Helgeland Herøy Herøy Havørøn 6 1-10
KM Helgeland Herøy Herøy Kvitkinngås 7 1-1
KM Helgeland Rana Elg 6 2-1
KM Nordmøre og Romsdal Bremsnes Pinnsvin 4 3-8
KM Nordmøre og Romsdal Bremsnes Revene 6 4-2
KM Nordmøre og Romsdal Kristiansund Fjellvåk 7 4-8
KM Nordmøre og Romsdal Midsund 1. Havørn 3 4-1
KM Nordmøre og Romsdal Midsund 2. Havørn 4 2-3
KM Nordmøre og Romsdal Midsund Nord Midsund 6 2-5
KM Nordmøre og Romsdal Midsund Oter 4 3-2
KM Nordmøre og Romsdal Midsund Vest Midsund 5 3-10
KM Nordre Nordland Ballstad Torskan 8 2-1
KM Nordre Nordland Ballstad Ørn 9 3-5
KM Nordre Nordland Bodø Guttepaturuljen 8 3-2
KM Nordre Nordland Bodø Jentepatruljen 6 3-2
KM Nordre Nordland Valnesfjord Fjøyro 3 1-5
KM Nordre Nordland Valnesfjord Fjøyroguttan 4 4-1
KM Nordre Nordland Øksnes Blåklokke 5 3-1
KM Nordre Nordland Øksnes Mus 6 4-8
KM Nordre Nordland Ørnes Gaupe 6 3-2
KM Oppland og Hedemark Gjøvik Ulv 8 2-2
KM Oppland og Hedemark Torpa Elg 5 3-8
KM Oppland og Hedemark Torpa Sulu 3 2-1
KM Oslo 4. Bryn Skitne skilpadder 8 2-7
KM Oslo Bryn I Flyvende stifinnere 9 3-8
KM Oslo Bryn I Pandaene 5 4-6
KM Oslo Furuset Furuset 2 2-3
KM Oslo Grefsen I Lykketroll 6 2-1
KM Oslo Hakadal Dronningørn 1 2-4
KM Oslo Hakadal Hakadal 1 1-8
KM Oslo Hakadal Singsås 6 2-3
KM Oslo Høybråten Snømann 9 2-2
KM Oslo Nordstrand Falk 4 4-9
KM Oslo Nordstrand Lutra Lutra 6 1-2
KM Oslo Nordstrand Trollungene 5 1-9
KM Oslo Oslo 32 Oslo 32 6 4-9
KM Oslo Ris Basmati 5 3-8
KM Oslo Ris Jasmin 5 1-8
KM Oslo Ris Risotto 5 3-8
KM Oslo Ris Uncle Bens 7 2-7
KM Oslo Røa Folk og rovere 14 4-2
KM Oslo Stovner Stovner 6 3-11
KM Oslo Ullern Bjørn 5 2-1
KM Oslo Ullern Ekorn 6 1-3
KM Oslo Ullern Elg 4 2-4
KM Oslo Ullern Gaupe 6 2-2
KM Oslo Ullern Isbjørn 6 4-9
KM Rogaland 25. Stavanger Gaupe 9 4-5
KM Rogaland Bekkefaret Albatross 5 4-4
KM Rogaland Bekkefaret Hvalross 6 1-5
KM Rogaland Bekkefaret Pingfisk 4 1-7
KM Rogaland Bore Bjørn 7 1-6
KM Rogaland Bore Gaupe 7 3-2
KM Rogaland Bore Ørb 7 2-8
KM Rogaland Gand Fjellrev 5 4-3
KM Rogaland Gand Komododrage 6 1-2
KM Rogaland Gand Lama 5 1-3
KM Rogaland Hana Bøffel 6 4-3
KM Rogaland Hana Fjellrev 6 1-3
KM Rogaland Hana Rometroll 3 4-1
KM Rogaland Hundvåg Hegre 4 2-7
KM Rogaland Hundvåg Røyskatt 5 3-9
KM Rogaland Hundvåg Sprinterne 5 1-8
KM Rogaland Hundvåg Zebra Smiley 4 2-8
KM Rogaland Høle Fjellrev 1 1-5
KM Rogaland Høle Rometroll 1 2-8
KM Rogaland Lura Luringene 8 4-6
KM Rogaland Madlamark Gaupene 6 1-11
KM Rogaland Madlamark Humlene 6 2-6
KM Rogaland Randaberg Ørn 3 1-8
KM Rogaland Rennesøy Havørn 6 2-5
KM Rogaland Rennesøy Piggsvin 4 3-10
KM Rogaland Sokndal I KFUK 1  6 3-7
KM Rogaland Sokndal I KFUK 2 7 2-6
KM Rogaland Sokndal I KFUM 4 3-8
KM Rogaland Sola Dash 5 3-1
KM Rogaland Sola F16 6 2-6
KM Rogaland Sola Tomahawk 7 3-3
KM Rogaland Tasta Blekksprut 4 2-7
KM Rogaland Tasta Månefisk 7 3-1
KM Rogaland Tasta Sjøstjerne 7 4-5
KM Rogaland Varden Fjellrev 4 2-3
KM Rogaland Varden Havørn 3 1-7
KM Rogaland Varden Jerv 8 3-6
KM Romerike Fetsund Gaupe 5 3-4
KM Romerike Fetsund Tiur 5 2-9
KM Romerike Fetsund Ulv 7 2-2
KM Romerike Fetsund Ørn 6 4-7
KM Romerike Kisa Kisa 3 3-5
KM Romerike Strømmen Fjellrevene 9 4-6
KM Romerike Sørumsand Elg 5 3-12
KM Romerike Sørumsand Gaupe 3 1-4
KM Romerike Sørumsand Ulv 7 3-7
KM Sogn og Fjorande Førde Hjort 8 3-12
KM Sogn og Fjorande Jølster Békéscsaba 4 3-10
KM Sogn og Fjorande Jølster Jeger 7 4-7
KM Sogn og Fjorande Jølster Panda 6 2-9
KM Sogn og Fjorande Jølster Rev 6 3-7
KM Sogn og Fjorande Jølster Rompetroll 4 1-3
KM Sogn og Fjorande Jølster Rosa elefanter 7 2-1
KM Sogn og Fjorande Jølster Ulv 4 1-8
KM Sogn og Fjorande Raudeberg Rev 7 2-9
KM Sogn og Fjorande Raudeberg Unicorn 5 4-5
KM Sogn og Fjorande Selje sør Seljegutane 3 1-5
KM Sogn og Fjorande Selje sør Seljejentene 4 4-3
KM Sogn og Fjorande Stryn Isbjørn 6 2-3
KM Sogn og Fjorande Stryn Jerv 8 2-4
KM Sogn og Fjorande Stryn Ulv 10 4-8
KM Sunnmøre 1. Skodje Gaupe 9 4-1
KM Sunnmøre 1. Skodje Piggsvin 10 1-7
KM Sunnmøre Blindheim Bjørn 4 1-8
KM Sunnmøre Blindheim Ekorn 8 1-4
KM Sunnmøre Blindheim Falk 6 1-3
KM Sunnmøre Blindheim Oter 4 3-11
KM Sunnmøre Hareid bjørne 5 4-1
KM Sunnmøre Hareid ekorn 5 1-11
KM Sunnmøre Hareid gaupe 5 4-6
KM Sunnmøre Hareid solsikke 9 2-5
KM Sunnmøre Hareid ulv 6 3-1
KM Sunnmøre Hjørungavåg Hjørungavåg 21 2-3
KM Sunnmøre Liabygda Ekorn 6 4-4
KM Sunnmøre Liabygda Ugle 5 3-4
KM Sunnmøre Solevåg Ekorn 7 2-1
KM Sunnmøre Solevåg Grevling 8 1-9
KM Sunnmøre Solevåg Hakkespett 7 1-2
KM Sunnmøre Solevåg Lemen 7 4-4
KM Sunnmøre Solevåg Rev 7 2-6
KM Sunnmøre Spjelkavik Elefant 8 1-5
KM Sunnmøre Spjelkavik Lama 3 3-11
KM Sunnmøre Ulstein 1. Ulstein KFUK KFUM 32 3-10
KM Sunnmøre Volda Falk 5 4-2
KM Sunnmøre Volda Fjellrev 8 1-6
KM Sunnmøre Volda Hauk 5 1-1
KM Sunnmøre Volda Snøugle 6 2-2
KM Sunnmøre Volda Ulvungane 9 4-6
KM Sunnmøre Volda Ørn 6 4-2
KM Sunnmøre Ørsta Røyskatt 13 3-7
KM Troms Elverhøy Elg 4 3-9
KM Troms Elverhøy Røyskatt 4 2-9
KM Troms Elverhøy Sæl 5 2-2
KM Troms Nordkjosbotn ørnepatruljen 6 2-7
KM Troms Svalbard Isbjørn 5 2-9
KM Troms Svalbard Polarrev 4 4-3
KM Troms Svalbard Svalbardrein  4 3-2
KM Troms Sørreisa  Hauk 3 1-5
KM Troms Tromsdalen Nordlys 6 1-2
KM Troms Tromsdalen Speiderkrydder 3 2-5
KM Trøndelag Byåsen 1 Gaupe 5 2-8
KM Trøndelag Byåsen 1 Jerv 5 3-9
KM Trøndelag Byåsen 1 Konge Ørn 5 1-1
KM Trøndelag Byåsen 1 Ulv 4 2-6
KM Trøndelag Hundhamaren Gaupe 9 2-1
KM Trøndelag Hoeggen Bever 7 4-12
KM Trøndelag Inderøy Engelske 11 1-2
KM Trøndelag Inderøy falk 3 1-2
KM Trøndelag Inderøy Jentan 6 3-7
KM Trøndelag Meldal Ørn 4 2-9
KM Trøndelag Singsås Singsås 6 4-1
KM Trøndelag Strinda Dovendyr 5 2-7
KM Trøndelag Tiller Gekkasus 7 2-2
KM Trøndelag Ytterøy Seabull 5 2-6
KM Trøndelag Ytterøy Søte poteter 8 3-12
KM Vestfold Helgeroa Nasse nøff 6 2-9
KM Vestfold Hof Bever 6 1-11
KM Vestfold Hof Gaupe 5 1-11
KM Vestfold Larvik De Utrolige 6 2-7
KM Vestfold Nøtterøy Skogsgrisene 7 1-9
KM Vestfold Stavern Piggsvin 4 3-6
KM Vestfold Søndre Slagen Elg 6 1-10
KM Vestfold Søndre Slagen Mummidalen 6 3-6
KM Vestfold Søndre Slagen Rosa sau 7 1-1
KM Vestfold Søndre Slagen Rype 5 4-6
KM Vestfold Tanum Bompibjørn 7 3-5
KM Vestfold Østre Halsen ØH KM speider 7 1-5
KM Østfold Borge Gaupe 6 1-10
KM Østfold Tune Elgene 4 4-3
KM Østfold Varteig Ulv 7 3-9
NSF Hordaland Bergen MS Doffen 7 1-9
NSF Hordaland Bergen MS Dole 6 4-3
NSF Nedre Buskerud 1. Lier Fisk 7 1-9
NSF Nedre Buskerud 6. Drammen MS Bever 8 2-1
NSF Nedre Buskerud Tranby Ulv 5 1-7
NSF Nedre Buskerud Tranby Vitaminbjørn 6 3-6
NSF Nord Troms Tromsøya Gaupe 5 1-1
NSF Nord Troms Tromsøya Jerv 4 1-10
NSF Nord Troms Tromsøya Rein 6 3-8
NSF Nord Troms Tromsøya Ulv 3 3-5
NSF Nord Troms Vannareid Vannareid 4 2-6
NSF Oslospeiderne 17. Oslo Kampianerne Dovendyr 7 1-11
NSF Oslospeiderne 17. Oslo Kampianerne Panda 7 2-5
NSF Oslospeiderne Bygdøy  Beste Vestkant 8 3-3
NSF Oslospeiderne Grünerløkka MS Grünerløkka 8 4-2
NSF Romerike  Rælingen Bjørn 5 1-10
NSF Romerike  Rælingen Elg 4 3-12
NSF Romerike  Rælingen Raupe 6 3-6
NSF Romerike  Rælingen Rådyr 4 1-1
NSF Romsdal og Nordmøre 2. Frei Rensvik søkkvåt 6 2-4
NSF Romsdal og Nordmøre Moldespeiderne Elg 5 2-4
NSF Romsdal og Nordmøre Moldespeiderne Resten 5 1-3
NSF Sør Trøndelag Charlottenlund Fjellrev 9 3-7
NSF Sør Trøndelag Charlottenlund Sjøku 6 4-5
NSF Sør Trøndelag Charlottenlund Snøleopard 8 2-4
NSF Sør Trøndelag Trondheim FSK Femiokse 6 3-8
NSF Sør Trøndelag Trondheim FSK Sofagris 5 3-5
NSF Sørlandet Vågsbygd FSK Bjørn 5 1-3
NSF Sørlandet Vågsbygd FSK Bjørn 2 6 2-1
NSF Sørlandet Vågsbygd FSK Elg 7 4-9
NSF Sørlandet Vågsbygd FSK Elg 2 6 2-3
NSF Sørlandet Vågsbygd FSK Falk 6 2-8
NSF Sørlandet Vågsbygd FSK Ulv 6 3-3

 

 

Her kan du se postene for matdagen: 

 

Post 1 Økologisk rundtur

Smak, lek og lær sammen med “Økologisk Norge” på denne rundturen!

Ta med: ingenting

 

Post 2 Sett tiden på vent

Lær om tørking av de som virkelig kan det! Orkla lærer oss hvordan vi kan bevare mat.

Ta med:  Sitteunderlag, kopp

 

Post 3 Moro med vann

Hvordan kan man selv gjøre skittent vann rent og hvor mye vann trengs egentlig for å lage en t-skjorte?

Ta med:  2 stk juice/melkekartonger på 1-1,75l. Ferdig skyllet. Kopp.

 

Post 4 Varig fotavtrykk

Føl på hvor lang tid det tar før søppel brytes ned og gjett på hvordan ressursene er fordelt i verden.

 

Post 5: Handelsspillet

Her får alle styre sitt eget land i verden gjennom å produsere produkter og handle med andre.

Ta med: Sitteunderlag

 

Post 6 Workshop med Matsentralen

Bli med på en kreativ workshop hvor vi skal utforske ideer for en bedre fremtid for både miljø og menneske.

Ta med: en mobil og en matvare/matemballasje pr patrulje

 

Post 7 Kjempesvarteper

Spill svarteper på en ny og morsom måte i kjempestor skala!

 

Post 8 Knivsliping

Lær å vedlikeholde og ta vare på din egen speiderkniv!

 

Post 9 Fra grut til såpe

Bruk kaffegrut til å lage din egen kroppsskrubb!

Ta med: En liten beholder til å ha ferdig skrubb i.

 

Post 10: Krypdyr på tallerkenen

Dyrene spiser insekter, hvorfor kan ikke vi? Lær å lage mat med insekter

Ta med: en telefon pr patrulje, sitteunderlag

 

Post 11 Brusboksbrenner

Lag din egen primus av en gammel brusboks!

Ta med: Kniv, en liten gryte,  arbeidshansker om du har.

 

Post X: Bærekraftsmål og evaluering